Incendiu cu victimă la Șendriceni

Un incendiu s-a produs, în această dimineață, într-o gospodărie din localitatea Șendriceni. Bunurile din locuință au fost cuprinse de flăcări după ce proprietara a lăsat aragazul în funcțiune, nesupravegheat.

Un vecin a observat flăcările și a sunat imediat la 112. La fața locului s-au deplasat două echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Dorohoi, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă, un echipaj SMURD și o ambulanță din cadrul Serviciului Județean de Ambulanță.

Incendiul s-a manifestat pe o suprafață de aproximativ 40 de metri pătrați, la nivelul celor două camere de locuit. În interior, pompierii au găsit proprietara, în vârstă de 77 de ani, fără semne vitale. Femeia a fost extrasă din locuință și predată echipajului medical, însă, din păcate, nu s-a mai putut face nimic pentru a fi salvată.

Pompierii au acționat pentru lichidarea incendiului și pentru împiedicarea extinderii acestuia la restul casei.

Recomandări pentru prevenirea incendiilor generate de aparatele de gătit:

      nu lăsaţi mâncarea pe foc, nesupravegheată;

      după ce aţi terminat de gătit, asiguraţi-vă că aţi oprit aragazul, cuptorul și butelia;

      curățați depunerile de grăsime și resturile de mâncare de pe aragazuri, plite și grătare;

      nu lăsaţi copiii singuri în bucătărie și păstraţi chibriturile şi brichetele în locuri inaccesibile;

      montați un dispozitiv de siguranţă la uşa cuptorului.

 

Dacă ia foc uleiul sau conținutul unei tigăi:

      opriți alimentarea cu gaz sau curent, dacă acest lucru se poate face în siguranţă;

      nu aruncați tigaia pe jos și nu turnaţi apă peste ea;

      stingeţi flăcările acoperind tigaia cu un capac sau un prosop ud.

 

Limitarea aportului de oxigen duce la stingerea focului și poate preveni o tragedie.