Conduceți prudent: un bărbat a ajuns la spital după ce a intrat cu mașina într-un cap de pod

Un accident rutier a avut loc, în urmă cu puțin timp, în localitatea Vorona Nouă. În eveniment a fost implicată o singură mașină.

La fața locului au ajuns, în cel mai scurt timp, pompierii din cadrul Detașamentului Botoșani, cu o autospecială de stingere cu modul de descarcerare, dar și o ambulanță aparținând Serviciului Județean de Ambulanță Botoșani. 

Aceștia au constatat că autoturismul era în afara părții carosabile și nu erau persoane încarcerate. 

Conducătorul auto, un bărbat de 54 de ani, a fost preluat de echipajul medical și transportat la spital pentru îngrijiri de specialitate.

          Pompierii au acționat pentru asigurarea măsurilor de prevenire a incendiilor.

Pentru a preveni astfel de evenimente, ISU Botoșani recomandă conducătorilor auto să manifeste prudență la volan și să respecte regulile de circulație, pentru siguranța proprie și a celorlalți participanți la trafic.

În continuare, pompierii militari rămân mobilizați, 24 de ore din 24, pentru gestionarea operativă a situaţiilor de urgenţă şi acordarea primului ajutor medical specializat persoanelor aflate în dificultate.

Evenimentele înregistrate la nivel județean rămân în atenția Centrului Operațional, pentru dispunerea imediată a măsurilor menite să asigure optimizarea misiunilor de răspuns orientate spre salvarea de vieți.

Informații despre modul de comportare în cazul producerii unor situații de urgență pot fi obținute prin accesarea platformei naționale de pregătire în situații de urgență https://fiipregatit.ro.